Интересни факти за животните
Големи бозайници
|
Морско свинче |
Златистите лъвски тамарини са застрашени от изчезване поради изсичането на екваториалните гори. Носорозите биват избивани заради рогата им, макар че това представлява нарушение на закона. Според мен един от начините да се помогне на застрашените животни е да се определи територия, където те могат да живеят в безопасност. |
• Едногърбата камила може да се движи със скорост до 16 км/ч. Тя се характеризира с изключителна издръжливост на дълги разстояния. • Когато намери вода, камилата изпива за 10 минути 123 литра, което е около 2/3 от съдържанието на една вана. • Повечето животни губят вода с изпражненията си. Но изпражненията на камилата са много сухи. Така водата се задържа в организма им и те издържат дни напред, без да пият. • В гърбицата на камилата се натрупва голямо количество мазнини (а не вода!), които тя използва при липса на водоизточник. • Поради хищническото отношение на човека, камилите се намират под закрила. Те са вписани в международната Червена книга. |
Китоакулите мигрират на юг всяко лято. Въпреки страховития си вид те се държат доста дружелюбно с хората. Хрисими по характер, те никога не нападат хорат, дори когато биват провокирани. Те пристигат в залива на ята в началото на лятото и са любима атракция на туристите. Но в други страни от Централна Америка нещата не стоят точно така. "Китоакулите са свикнали с присъствието на хора в непосредствена близост. Те са много послушни, позволяват да ги потупаш по гърба, дори да ги яхнеш или да плуваш заедно с тях, като се държиш за перката им. Ние обаче се опитваме да ги отучим да не се държат така, да да общуват с хората колкото се може по-малко, защото ако в Мексико ние не се интересуваме от тяхното месо, то съвсем не е така в Централна Америка", обясни рафаел Муньос от Националната агенция за защита на околната среда. Той допълва, че именно заради това си поведение китоакулите лесно може да се превърнат в жертви на ловците. Със своите от 10 до 15 метра дължина китоакулата е най-голямата риба в света. Тя се храни с планктон, дребна риба и ракообразни животни.
|
Орангутаните могат да изчезнат от горите на Азия до 2015 г.
"Орангутаните прекарват по-голямата част от живота си по дърветата, без да излизат на открито. Единственият начин да мигрират, в случай на пожар или зараза, е да се придвижват по дървета. Затова поголовното изсичане трябва да бъде спряно и да се възстановят загубените горски масиви", казва Саймън Чапман, член на Международния фонд за околна среда.
Изсичането на горите не е единствената опасност за живеещите на свобода човекоподобни маймуни. Орангутаните са избивани от бракониери, заради месото. Женските орангутани навлизат в полова зрялост на 12 години и могат да доживеят до 40. Животните обаче имат един от най-дългите периоди между две раждания - за да забременее отново, след като е родила, майката орангутан трябва да чака поне осем години.
Коментари
Публикуване на коментар